Anasayfa » Kütüphanemiz

Kohezyon

« Kütüphaneye geri dön

Kohezyon

Kohezyon kelimesi Latince "cohaesum - bağlanmak" kelimesinden gelir ve fizik ve kimyada bir madde içinde atomlar arasındaki ve moleküller arasındaki bağlama kuvvetlerini tanımlar. Böylece kuvvetler maddenin kendi içinde kohezyonunu sağlar. Kohezyon kuvvetleri hem sıvılarda hem de katılarda rol oynar ve bir maddelerin yüzeylerinde yüzey gerilimine neden olur.

Şekil 1. Plazma işlemi ile yapışma ve kohezyonun etkilenmesi

Fizik ve kimyada, genellikle moleküler kuvvetler olarak adlandırılan, maddelerin atomları ve molekülleri arasında etkili olan kuvvetler önemli bir rol oynar. İki farklı moleküler kuvvet türü vardır: Kohezif kuvvetler ve adhezif kuvvetler. Her ikisi de Van der Waals kuvvetlerine dayanmaktadır.

Kohezyon kuvvetleri, aynı tip atomların ve moleküllerin bağlanmasına neden olan kuvvetlerdir. Örneğin, kohezyon kuvvetleri katılarda en güçlüdür, sıvılarda oldukça düşüktür ve gazlarda çok daha düşüktür, ancak ölçülebilecek kadar güçlüdür.

Yüksek kohezyona sahip bir yüzeye bir sıvı uygulandığında, sıvı, yüzey üzerinde küresel bir damla olarak durur. Malzeme yüzeyi ve sıvı moleküllerinin birbirini çektiği yapışma kuvveti, kohezyon kuvvetinden büyükse, sıvı yüzeyde yayılır. Yapışma kuvveti ve dolayısıyla ıslanabilirlik, bir plazma ön işlemi ile önemli ölçüde arttırılabilir.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.