piezobrush® PZ3

     Manuel Kullanım İçin Efektif Plazma-El Cihazı

piezobrush® PZ3 laboratuvarlarda, küçük serilerin ön geliştirme ve montajında kullanılmak üzere kompakt bir plazma el cihazı olarak geliştirilmiştir.

Piezoelektrik Doğrudan Deşarj (PDD®) teknolojisi yardımıyla, maksimum 18 W güç tüketiminde, 50 °C'den daha düşük sıcaklığa sahip soğuk aktif plazma üretilir. 

Bu portatif plazma cihazının kalbi, TDK CeraPlas™ piezo-plazma jeneratörüdür – diğer bir değişle soğuk atmosferik basınçlı plazma üretimini sağlayan yüksek voltaj deşarj cihazıdır. 

Plazma, birçok malzemenin yüzey enerjisini yüksek verimli bir şekilde arttırmak, mikrop ve kokuları azaltmak için kullanılır.

Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçiniz !
Kullanım Alanları
 • Birleştirme tekniği
 • Üretim süreçlerinin geliştirilmesi ve optimizasyonu
 • Araştırma tesisleri ve laboratuvarlar
 • Mikrobiyoloji, mikro akışkan ve gıda teknolojisi
 • Tıp ve diş hekimliği teknolojileri
 • Prototip ve mimari model yapımı
 • Küçük seri üretimler
Uygulama Alanları
 • Çeşitli temel malzemelerin yüzeylerinin aktivasyonu ve işlevselleştirilmesi
 • Islanabilirlik özelliklerinin iyileştirilmesi
 • Yapıştırma, boyama, baskı ve kaplama işlemlerinin optimizasyonu
 • Plastik, cam, seramik, metal, yarı iletken, doğal elyaf ve kompozit malzemelerin yüzey işlemleri 
 • Hassas temizleme işlemleri
 • Mikrop ve koku azaltma


Aşağıdaki grafik söz konusu plastiklerin işlenmemiş halde, hat içi uygulamalara uygun PAA plasmabrush® PB3 plazma jet ile yüzeyi işlenmiş halde ve PDD piezobrush® PZ3 el cihazı ile yüzey uygulaması yapılmış haldeki yüzey enerjilerini [mN/m] göstermektedir. Yüzey enerjileri  polar  ve  dispers  fraksiyonlar şeklinde gösterilmiştir. 

piezobrush® PZ3 Teknik Veriler
 • Elektrik bağlantısı: 110-240 V / 50-60 Hz
 • Güç kullanımı: maksimum 18 W
 • Ağırlık: 110 g
 • Tasarım: Güç kaynağı ve bütünleşik fan içeren el cihazı
 • Ses şiddeti: 45 dB
 • Plazma sıcaklığı: < 50 °C
 • Uygulama hızı: 5 cm²/s
 • Tipik uygulama mesafesi: 2 – 10 mm
 • Tipik uygulama genişliği: 5 – 29 mm

Değiştirilebilir Modüller

Uygulama sonunda iyi sonuçlara ulaşmak için farklı yüzeyler, bu yüzeylere uygun aksesuarlarla etkinleştirilmelidir. piezobrush® PZ3 plazma el cihazı için halihazırda ​beş farklı değiştirilebilir modül sunulmaktadır. Tüm modüllerle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. ​piezobrush® PZ3 içerisinde soğuk plazmayı üreten PDD teknolojisi, yüksek elektrik alanlarının deşarjına dayanmaktadır. Bu sebeple modüllerin seçiminde, işlemin uygulanacağı bileşenin elektriksel iletkenliği kritik öneme sahiptir. En yaygın kullanılan iki modül standart ve yakın alan modülleridir.

Standart Modul

Bu modül plastik, seramik veya cam gibi iletken olmayan yüzeylerin yüzey işlemleri için tasarlanmıştır. Etkili bir işlem için modül ile yüzey arasında 1 - 5 mm’lik bir uygulama mesafesi önerilmektedir. Malzeme yüzeyinde uygulama esnasında kontrolsüz ark atlamaları söz konusu olduğunda cihaz otomatik olarak kapanmaktadır. Böyle bir durumda malzeme üst yüzeyinin kısmen de olsa iletken olduğu anlaşılmaktadır ve bu yüzden işlemin yakın alan modülü ile yapılması gerekmektedir.

Yakın Alan Modulu

Bu modül metaller, karbon fiber takviyeli plastikler (CFRP), kurşunlu cam veya iletken plastikler gibi elektriksel olarak iletken veya kısmen iletken olan malzemeleri işlemek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda uygulama yapılacak malzeme iletken kaplamalı ise veya montajlı bir parça iletken bir bileşen içeriyorsa optimum işlem için bu modül gereklidir. Bu modül plazmayı sadece iletken bir yüzeye yeterince yakın olduğunda oluşturmaktadır (iletken yüzey ince bir yalıtkan tabakanın altında da olabilir). Birkaç milimetre mesafede, modül ve malzeme üst yüzeyi arasındaki boşlukta mor bir ışık parlaması görülür ve işlem gerçekleştirilir. Cihaz, o anda hangi nozulun (modülün) cihazda takılı olduğunu otomatik olarak tanımakta ve işlem parametrelerini buna göre ayarlamaktadır.

Ekran

piezobrush® PZ2 - piezobrush® PZ3 Karşılaştırması

ap​iezobrush® PZ2 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji – Piezo Teknolojisine Sahip Plazma El Cihazı

Özellikle kompakt boyutlarıyla etkileyen ve ikna eden cihazlar ortaya koymak amacıyla relyon plasma GmbH tarafından PDD®– Teknolojisi geliştirilmiştir. Burada kullanılan PDD kısaltması, Piezoelektrik Doğrudan Deşarj anlamında kullanılmıştır. Bu teknoloji, açık olarak çalışan bir piezoelektrik transformatördeki (PT) doğrudan elektrik deşarjına dayanmaktadır.

PDD®– Teknolojisi ile düşük bir giriş voltajı dönüştürülmektedir. Bu şekilde, çevredeki proses gazını – tipik olarak havayı – ayrıştıran ve iyonize eden yüksek bir elektriksel alan kuvveti oluşturulmaktadır.

Doğrudan deşarj kontrolünün avantajları açıktır: Gaz moleküllerinin uyarılması çok verimli ve güvenlidir. Bunun yanı sıra kompakt cihazın güç yoğunluğu son derece yüksektir. Uygulamada, şimdiye kadar sadece çok daha büyük sistemlerle mümkün olan işleme performansları elde edilmektedir. Laboratuvarlara, tıbbi teknolojiye, ticari ve endüstriyel uygulamalara yönelik manuel kullanımlar için idealdir.

piezobrush® son kullanıcılar için tasarlanmıştır. Burada relyon plasma cihazın kullanılabilirliği ve kullanım kolaylığı konularına özel önem vermiştir. Bu sayede piezobrush® herhangi bir özel teknik bilgi gerektirmediği gibi karmaşık bir altyapı ihtiyacı da göstermemektedir.

Plazma el cihazının merkezinde plazma üretimini sağlayan ve doğrudan yüksek gerilim deşarj bileşeni olan TDK Electronics firmasının CeraPlas yüksek frekans (HF) plazma jeneratörü bulunmaktadır. Piezoelektrik HF plazma jeneratörü, yüksek iyonizasyon oranı ve etkili bir ozon üretim hızıyla birlikte çoklu gaz ateşlemesi ve düşük güç tüketimi sağlarken manyetik alan içermemektedir.

Keşfet