plasmabrush_TR

 

          plasmabrush® PB3 – Yüksek Performanslı Plazma Sistemi

            Yüksek performanslı atmosferik plazma sistemi

 

 

Plasmabrush® PB3 – Yüksek performanslı plazma sistemi

 

plasmabrush® PB3 endüstriyel ve yüksek hızlı uygulamalardaki tüm hat içi işlemler için yüksek performanslı plazma sistemidir. plasmabrush® PB3 otomotiv, ambalaj ve baskı sektörlerinde geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Odak noktası plazma temizliği ve yüzey aktivasyonudur. Bunlar özellikle ürünlerin yapıştırma, boyama veya baskı gibi işlemler öncesindeki hazırlık prosesleri olarak hizmet vermektedir.

plasmabrush®, özellikle kompakt ve uzun süreli stabil kalan enjektör formundaki bir plazma jeneratörü, tek kutuplu darbeli yüksek voltaj kaynağı ve nozulda oluşan vorteks (girdap) akışının bir kombinasyonu şeklindedir. Güçlü ve sağlam endüstriyel tasarımdaki mükemmel ayarlı bileşenler, herhangi bir sisteme mükemmel şekilde kolayca entegre edilebilmektedir.

 

 

 

 

Uygulama Teknolojisi

 

 

Kullanım Alanları

 

            Otomotiv sektörü

 

            Baskı ve boyama atölyeleri

 

            Paketleme endüstrisi

 

Uygulama Alanları

 

            İnce ve hassas temizlik

 

           Pas tabakalarının indirgenmesi/azaltılması

 

            Yüzey işlevselleştirme

 

            Yapıştırma, contalama/sızdırmazlık sağlama, dökme ve baskı işlemleri öncesinde yüzey aktivasyonu

 

            Kaplama, laminasyon, sızdırmazlık

 

            Bakteri ve mikroptan arındırma, sterilizasyon

 

            Baskı hazırlığı

 

Avantajları

 

            Çok kompakt bir tasarım, dar kanallar ve ulaşılması zor alanlar için de uygundur

 

            Küçük robotlara bile (<1 kg net ağırlık) kolaylıkla entegre edilir

 

            Basınçlı hava, azot ve diğer gazlar için uygundur

 

            Güç ihtiyaca göre ayarlanabilir (değişken performans/güç)

 

            Yüksek start-stop dinamiğine sahiptir

 

            Maksimum operasyonel güvenlik sağlar

 

 

Müşteri Referansları

 

Relyon Plazma sayesinde müşteri çözümlerini çok hızlı ve kolay bir şekilde uygulayabildiğimiz ve uygulayabileceğimiz bir ortak bulmuş olduk. Konu özellikle sürekli mürekkep püskürtmeli sistemlerimizle (sürekli Inkjet sistemleri, CodeRevo, CodeCube XL, CodeCreator, CodeCenter) etiketlenen çeşitli plastik malzemelerin yüzey işlemleriyle ilgilidir. Andreas Fogy – Genel Müdür A-L-F Kennzeichnungstechnik GmbH

Relyon Plazma’nın plasmabrush PB3 ve PS2000 ürünleriyle çok olumlu ve iyi deneyimler yaşadık. PB3 plazma sistemini Optomec Aerosol Jet UP300 yazıcımıza tümüyle entegre ettik. Jiri Navratil – RICE – Batı Bohemya Üniversitesi – Çek Cumhuriyeti

                                    Cam işleme

 

 

                               Baskı ön hazırlığı

 

 

                               Kablo montajı

 

 

 

Nozullar

 

plasmabrush® PB3 atmosferik basınçlı plazma jeneratörü için beş farklı nozul vardır. Tüm nozullar, Darbeli Atmosferik Ark (PAA®) plazma jeneratörü (PG31) ve darbeli yüksek voltajlı güç kaynağı (PS2000) ile çalıştırılan yüksek performanslı nozullardır. Bakır nozullar, plazmabrush'ın standart nozullarıdır.


Nozullar aşağıdaki görevleri gerçekleştirir:

 

            Plazma alevinin odaklanması

 

            Yüksek performanslı ark için topraklanmış katot

 

            Proseste kullanılan gazın uyarılması için gereken boşluğun oluşturulması

 

Bakır Nozullar

 

Nozul A250

 

-------------------
Kullanım Alanları:
   Yüzey Temizleme  
   Yüzey aktivasyonu  
   Özellikle düşük voltalı prosesler için optimize edilmiştir. 

 

Detaylı bilgi !

 

Nozul A350

 

Kullanım Alanları:
   Yüzey Temizleme  
   Yüzey aktivasyonu  
   Isıl işlem ve reaktif kaplama  
   Hassas malzemeler için optimize edilmiştir  

 

Detaylı bilgi !

 

Nozul A450

 

Kullanım Alanları:
   Yüzey Temizleme  
   Yüzey aktivasyonu  
   Isıl işlem ve reaktif kaplama  
   Yüksek işlem hızları için optimize edilmiştir  

 

Detaylı bilgi !

 

Plazmabrush PB3'te en yaygın kullanılan nozullar bakır nozullardır. Arkın alt tabakalara aktarıldığı işlemlerde, ör. metal yüzeyleri temizlerken veya deoksidasyon uygularken, bakır nozulların ömrü oldukça uzundur *. Bununla birlikte, polimerler yüzeylerin aktivasyon işleminde, elektrik arkları nozulun ağız kenarlarına kenetlenir, bu da erozyon nedeniyle daha kısa bir kullanım ömrünün beklenebileceği anlamına gelir.

.

Bu yüksek talep alan çalışma modunda nozulların ömrünü uzatmak için relyon plazma sert metal çekirdekli özel nozullar geliştirmiştir.

 

Bu noktada, nozulların laboratuvar koşullarında belirlenen kullanım ömrü beklentisi şemalarını veya tablolarını yayınlanmaktan kesinlikle kaçınıyoruz. Çeşitli süreç etkileri hesaplanamayan faktörler olarak ürünün hizmet ömrünü ciddi şekilde etkileyebildiğinden, bu bilgi tüketici için yanıltıcı olmaktadır.

 

Sert Metal Nozullar

 

Sert metalin malzeme özelliklerinden dolayı, yeni nozullar oksidasyon ve erozyona karşı standart bakır nozullardan daha fazla dirençlidir. Polimerlerin işlenmesi sırasında bakır nozullardan dört kat daha uzun bir nozul ömrü elde etmek mümkün olmaktadır. Önemli ölçüde daha uzun ömürlü nozullar sayesinde işlem daha az bakım gerektirmekte, sürekliliği ve stabilitesi daha üst seviyeye ulaşmaktadır.

 

Sert metal nozullar için diğer bir uygulama alanı da yarı iletken endüstrisidir, çünkü bu uygulamada standart nozullardaki bakır aşınması genellikle sorunlu olmaktadır. Sert metal nozullar kullanılarak bu durum önlenebilmektedir.

 

Nozul A351

 

Kullanım Alanları:
   Yüzey Temizleme  
   Yüzey aktivasyonu  
   Isıl işlem ve reaktif kaplama  
   Hassas malzemeler için optimize edilmiştir  

 

Nozul A451

 

Kullanım Alanları:
   Yüzey Temizleme  
   Yüzey aktivasyonu  
   Isıl işlem ve reaktif kaplama  
   Yüksek işlem hızları için optimize edilmiştir  

 

Teknoloji

 

 

 

 

 

 

Geniş uygulama yelpazesi: Yüksek performanslı plazma sistemiGeniş bir aksesuar yelpazesi sayesinde plazma sistemlerimiz, prosesinizin gereksinimlerine en uygun şekilde uyarlanabilmektedir. Bu şekilde kalitenin minimum maliyetle optimize edilmesi mümkün olmaktadır. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan bileşenleri kullanmanız mümkündür. Tüm bileşenler mükemmel şekilde birbirleriyle uyumlandırılmış ve dayanıklılığı test düzeneklerimizde test edilmiştir. Bakım ve servis son derece basitleştirilmiştir ve ulaşılabilirlik her zaman en kısa sürede sağlanmaktadır. Ark dinamikleri, akışkanlar mekaniği ve güç elektroniği konularında uzun yıllara dayanan tecrübe sayesinde, relyon plasma firması tarafından güç yoğunluğu ve fonksiyonu açısından benzersiz bir atmosferik plazma sistemi geliştirilmiştir. Bu üniversal olarak uygulanabilir plazma ünitesinin geliştirilmesinde, endüstriyel süreçlere kolay entegrasyon ve haberleşme becerileri odak noktası olarak alınmıştır. 

PS2000 yüksek voltajlı güç kaynağı, bilinçli olarak zorlu endüstriyel ortamlarda son derece güvenli haberleşme sağlayan bağımsız endüstri standardı CanOpen'a dayanmaktadır.
;

Çeşitli sensörler veya kütle akış regülatörleri de aynı standardı kullanmaktadır. Dünya çapında kullanılan tüm endüstriyel kontroller uygun arayüzü sağlamaktadır. Bir CAN düğümü üzerinden 127 adede kadar cihaz kontrol edilebilmektedir. Her PS2000 yüksek voltaj kaynağı, basit bir DIP anahtarı (DIP switch) kullanılarak 0 ila 99 arasındaki adres aralığında adreslenebilmektedir.

 

PS2000 Yüksek Gerilim Kaynağı

 

PS2000 yüksek gerilim kaynağı Darbeli Atmosferik Ark Teknolojisi için optimize edilmiştir (PAA Teknolojisi®). Tek kutuplu darbeli yüksek voltaj kullanılarak arkın nozuldaki "sıcak noktalarda-hot spots" stabilize olması önlenmektedir. En yeni IGBT anahtarlama teknolojisi ve üstün nitelikli yüksek voltaj bileşenlerinin kullanımı, yüksek voltaj kaynağını son derece güvenilir ve verimli hale getirmektedir. Sürekli çalışmada bile aşırı yüklenme mümkün değildir. Kablo kopması veya kısa devre olması gibi kritik çalışma durumları güvenli bir şekilde yakalanmaktadır. Elektriksel çalışma noktası geniş bir aralıkta kontrol edilebilmekte ve haberleşme arayüzü üzerinden ayarlanabilmektedir.

 

PS2000’in performansı ve gücü, özellikle değişken yükleri sürmesi ve > 12 kV’a kadar geniş bir potansiyel aralığındaki şarjları etkili bir şekilde pompalayabilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bu özel nitelik, geniş bir performans aralığında ve farklı proses gazları için sürekli bir ateşleme davranışını garantilemektedir.

 

Yüksek voltaj kaynağı tam yükte milisaniye aralığında anahtarlanabilir ve bu sayede yüksek hassasiyette zamanlamanın avantajlı olduğu, çevrim süresine bağlı süreçler için optimize edilmiştir. Tüm iletişim güvenli ve hızlı CAN veri yoluna dayanmaktadır. Haberleşme, bir hata veya yük kaybı durumunda bile aktif kalmaktadır. Herhangi bir otomatik üretim sistemine, birden çok yüksek voltaj kaynağından dahi entegrasyon, oldukça basit ve standarttır.

 

Sistemler

 

plasmabrush® PB3 sistemi özel gereksinimler doğrultusunda, bir plazma kaynağı ve bir yüksek voltaj kaynağı ile temel bir sistem olarak veya birkaç plazma ve yüksek voltaj kaynağı ile çoklu bir sistem olarak çalıştırılabilir. Prosesin ihtiyaç ve talebinin belirleyici olduğu farklı sistem yapıları aşağıda açıklanmıştır:

 

Plasmabrush Temel Sistemi

 

Temel sistemde, bir düğmeye basarak önceden belirlenmiş çalışma parametreleriyle plazma işlemi güvenli bir şekilde başlatılabilmektedir. Tek ihtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınca sahip, basınçlı kuru hava bağlantısıdır.

 

 

Yapı :

 

            PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı

 

            Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü

 

            Sabit basınç ayarlı hava beslemesi

 

            İsteğe bağlı gaz besleme paketi

 

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

 

Kullanıcı temel sistemi basit bir manuel sırayla başlatır. İlk olarak hava beslemesinde ön basınç ayarı yapılır. PB3 plazma jeneratöründeki sabit ayarlı akış kontrol valfi üzerinden sabit karakteristiğe göre stabil bir debi ayarlanır. Darbeli yüksek voltaj, basit bir temas kontağı üzerinden sabit ön ayar parametreleriyle –frekans, darbe enerjisi– açılır ve plazmayı ateşler. Sistem bu işlemler ters sırada yapılarak kapatılır.

 

Plasmabrush Çoklu Sistem

 

Modern bir üretim ortamında, birkaç plazma kanalı akıllıca yerleştirilebilir ve seçilen herhangi bir kontrol çözümüne bağlanabilir. Siemens, Allen-Bradley/Rockwell, Beckhoff ve eşdeğer kontrol sistemleri için esnek çözümler geliştirilmiştir. Bu üreticilerin her biri bir CAN modülü sunmaktadır. Sadece ilgili sürücümüzü (üniversal EDS dosyası) yükleyerek sistem ortamınızda tam bir proses kontrolü elde etmeniz mümkündür. PLC üreticisinden bağımsız şekilde kolayca sistem entegrasyonu elde edilebilmektedir.

 

 

Yapı :

 

            PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı

 

            PB3 plazma jeneratörü

 

            Kontrollü hava beslemesi

 

            Ana kontrolör

 

            PLC için CAN arayüzür

 

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

 

Tüm proses kontrolü CAN veri yolu üzerinden yönetilir. Burada 127 kanala kadar adresleme yapılabilir. Basınçlı hava veya gaz kaynağı da kolayca entegre edilebilir. Bu, basınçlı havanın yanı sıra tüm proses gazı karışımları için hassas bir kütle akış kontrolünün sisteme kolayca entegre edilebileceği anlamına gelmektedir. Tüm sistem haber alma işlevleri merkezi kontrolde uygulanmıştır.

IXXAT / HMS firması, tüm tipik otomasyon çözümleri için sağlam arayüz modülleri sunmaktadır.

 

Haberleşme Paketleri

 

Plazmabrush PB3 plazma sistemi için çeşitli haberleşme paketleri sunulmaktadır:

 

Dijital I/O Haberleşme Paketi

 

İhtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınç özellikli basınçlı kuru hava ve küçük I / O kontrol cihazı için bağlantıdır. Sistem, tertibattan gelen basit I/O sinyalleri ile kontrol edilmektedir. Bu çözüm en fazla iki plazma kanalı için çalışmaktadır.

 

 

Yapı :

 

            PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı

 

            Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü

 

            Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf

 

            Dijital I/O haberleşme paketi


 

 

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

 

İlk olarak hava beslemesine ön basınç ayarı yapılır. Bu örneğin basit bir selenoid valf üzerinden gerçekleştirilebilir. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. PS2000'in performans parametreleri mini kontrolörde (EATON) görüntülenir ve buradan da değiştirilebilir.

 

USB Haberleşme Paketi

 

Bu sistem yapılandırmasında tüm plazma çalışma parametreleri PC'den kontrol edebilir ve görüntülenebilir. USB haberleşme paketi ayrıca teknik servis ve müşteri hizmetleri için bir test ortamı olarak idealdir. Sunduğumuz basit yapıdaki program aracılığıyla PS2000’in CAN veri yoluna USB üzerinden bağlantı sağlanmaktadır. İhtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınç imkânı bulunan basınçlı kuru hava bağlantısı, USB portlu bir Windows PC ve tarafımızdan sunulan USB / CAN dönüştürücüsüdür.

 

 

Yapı :

 

            PS 2000 yüksek gerilim güç kaynağı

 

            Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü

 

            Kontrol ve görselleştirme yazılımına sahip PC

 

            PC için USB arabirimi

 

            İsteğe bağlı gaz besleme paketi

 

            Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf

 

 

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

 

İlk olarak, hava beslemesinde ön basınç ayarlanır. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. Proses kontrolü ve görselleştirme için, "plazma kontrol (plasma control)" yazılımı PC'ye kurulur ve başlatılır. "plazma kontrol" yazılımı USB üzerinden CAN veri yolu ile bir donanım arabirimi üzerinden iletişim kurar ve PS2000'in performans parametrelerinin bilgisayarda ayarlanmasını sağlar. Yazılımın operasyon penceresinde, mevcut aktüel veriler x-t eğrisinde görüntülenir ve bilinen .csv formatında kaydedilebilir.

 

CAN Haberleşme Paketi

 

CAN haberleşme sistem yapılandırmasında, tüm plazma çalışma parametreleri PLC üzerinden kontrol edebilir ve görüntülenebilir. Bu yapı, özel komple entegrasyonlar için ideal bir çözüm oluşturmaktadır.

 

 

Yapı :

 

            PS 2000 yüksek gerilim güç kaynağı

 

            Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü

 

            Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf

 

            Ana kontrolör

 

            PLC için CAN arayüzü

 

 

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

 

İlk olarak, hava beslemesinde ön basınç ayarlanır. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. Proses kontrolü için CAN-BUS bağlantısı veya CAN-BUS genişletme kartı olan farklı PLC'ler kullanılabilir. Entegrasyon işlemi müşteri tarafından yapılır.