plasmabrush® PB3 – Yüksek Performanslı Plazma Sistemi

Yüksek performanslı atmosferik plazma sistemi

Plasmabrush® PB3 – Yüksek performanslı plazma sistemi

plasmabrush® PB3 endüstriyel ve yüksek hızlı uygulamalardaki tüm hat içi işlemler için yüksek performanslı plazma sistemidir. plasmabrush® PB3 otomotiv, ambalaj ve baskı sektörlerinde geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Odak noktası plazma temizliği ve yüzey aktivasyonudur. Bunlar özellikle ürünlerin yapıştırma, boyama veya baskı gibi işlemler öncesindeki hazırlık prosesleri olarak hizmet vermektedir.

plasmabrush®, özellikle kompakt ve uzun süreli stabil kalan enjektör formundaki bir plazma jeneratörü, tek kutuplu darbeli yüksek voltaj kaynağı ve nozulda oluşan vorteks (girdap) akışının bir kombinasyonu şeklindedir. Güçlü ve sağlam endüstriyel tasarımdaki mükemmel ayarlı bileşenler, herhangi bir sisteme mükemmel şekilde kolayca entegre edilebilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçiniz !

Uygulama Teknolojisi

Kullanım Alanları
 • Otomotiv sektörü
 • Baskı ve boyama atölyeleri
 • Paketleme endüstrisi
Uygulama Alanları
 • İnce ve hassas temizlik
 • Pas tabakalarının indirgenmesi/azaltılması
 • Yüzey işlevselleştirme
 • Kaplama, laminasyon, sızdırmazlık
 • Bakteri ve mikroptan arındırma, sterilizasyon
 • Baskı hazırlığı
Avantajları
 • Çok kompakt bir tasarım, dar kanallar ve ulaşılması zor alanlar için de uygundur
 • Küçük robotlara bile (<1 kg net ağırlık) kolaylıkla entegre edilir
 • Basınçlı hava, azot ve diğer gazlar için uygundur
 • Güç ihtiyaca göre ayarlanabilir (değişken performans/güç)
 • Yüksek start-stop dinamiğine sahiptir
 • Maksimum operasyonel güvenlik sağlar

Müşteri Referansları

Relyon Plazma sayesinde müşteri çözümlerini çok hızlı ve kolay bir şekilde uygulayabildiğimiz ve uygulayabileceğimiz bir ortak bulmuş olduk. Konu özellikle sürekli mürekkep püskürtmeli sistemlerimizle (sürekli Inkjet sistemleri, CodeRevo, CodeCube XL, CodeCreator, CodeCenter) etiketlenen çeşitli plastik malzemelerin  yüzey işlemleriyle ilgilidir. Andreas Fogy – Genel Müdür A-L-F Kennzeichnungstechnik GmbH

Relyon Plazma’nın plasmabrush PB3 ve PS2000 ürünleriyle çok olumlu ve iyi deneyimler yaşadık. PB3 plazma sistemini Optomec Aerosol Jet UP300 yazıcımıza tümüyle entegre ettik. Jiri Navratil – RICE – Batı Bohemya Üniversitesi – Çek Cumhuriyeti

Cam işleme
Baskı ön hazırlığı
Kablo montajı
Detaylı müşteri görüşlerini okuyun !

Nozullar

plasmabrush® PB3 atmosferik basınçlı plazma jeneratörü için beş farklı nozul vardır. Tüm nozullar, Darbeli Atmosferik Ark (PAA®) plazma jeneratörü (PG31) ve darbeli yüksek voltajlı güç kaynağı (PS2000) ile çalıştırılan yüksek performanslı nozullardır. Bakır nozullar, plazmabrush'ın standart nozullarıdır.

Nozullar aşağıdaki görevleri gerçekleştirir:

Plazma alevinin odaklanması

Yüksek performanslı ark için topraklanmış katot

Proseste kullanılan gazın uyarılması için gereken boşluğun oluşturulması

Bakır​ Nozullar

Plazmabrush PB3'te en yaygın kullanılan nozullar bakır nozullardır. Arkın alt tabakalara aktarıldığı işlemlerde, ör. metal yüzeyleri temizlerken veya deoksidasyon uygularken, bakır nozulların ömrü oldukça uzundur *. Bununla birlikte, polimerler yüzeylerin aktivasyon işleminde, elektrik arkları nozulun ağız kenarlarına kenetlenir, bu da erozyon nedeniyle daha kısa bir kullanım ömrünün beklenebileceği anlamına gelir.

Bu yüksek talep alan çalışma modunda nozulların ömrünü uzatmak için relyon plazma sert metal çekirdekli özel nozullar geliştirmiştir.

Bu noktada, nozulların laboratuvar koşullarında belirlenen kullanım ömrü beklentisi şemalarını veya tablolarını yayınlanmaktan kesinlikle kaçınıyoruz. Çeşitli süreç etkileri hesaplanamayan faktörler olarak ürünün hizmet ömrünü ciddi şekilde etkileyebildiğinden, bu bilgi tüketici için yanıltıcı olmaktadır.

Sert Metal Nozullar

Sert metalin malzeme özelliklerinden dolayı, yeni nozullar oksidasyon ve erozyona karşı standart bakır nozullardan daha fazla dirençlidir. Polimerlerin işlenmesi sırasında bakır nozullardan dört kat daha uzun bir nozul ömrü elde etmek mümkün olmaktadır. Önemli ölçüde daha uzun ömürlü nozullar sayesinde işlem daha az bakım gerektirmekte, sürekliliği ve stabilitesi daha üst seviyeye ulaşmaktadır.

Sert metal nozullar için diğer bir uygulama alanı da yarı iletken endüstrisidir, çünkü bu uygulamada standart nozullardaki bakır aşınması genellikle sorunlu olmaktadır. Sert metal nozullar kullanılarak bu durum önlenebilmektedir.

Teknoloji

Geniş uygulama yelpazesi: Yüksek performanslı plazma sistemi

Geniş bir aksesuar yelpazesi sayesinde plazma sistemlerimiz, prosesinizin gereksinimlerine en uygun şekilde uyarlanabilmektedir. Bu şekilde kalitenin minimum maliyetle optimize edilmesi mümkün olmaktadır. Yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan bileşenleri kullanmanız mümkündür. Tüm bileşenler mükemmel şekilde birbirleriyle uyumlandırılmış ve dayanıklılığı test düzeneklerimizde test edilmiştir. Bakım ve servis son derece basitleştirilmiştir ve ulaşılabilirlik her zaman en kısa sürede sağlanmaktadır. Ark dinamikleri, akışkanlar mekaniği ve güç elektroniği konularında uzun yıllara dayanan tecrübe sayesinde, relyon plasma firması tarafından güç yoğunluğu ve fonksiyonu açısından benzersiz bir atmosferik plazma sistemi geliştirilmiştir. Bu üniversal olarak uygulanabilir plazma ünitesinin geliştirilmesinde, endüstriyel süreçlere kolay entegrasyon ve haberleşme becerileri odak noktası olarak alınmıştır.

PS2000 yüksek voltajlı güç kaynağı, bilinçli olarak zorlu endüstriyel ortamlarda son derece güvenli haberleşme sağlayan bağımsız endüstri standardı CanOpen'a dayanmaktadır.

Çeşitli sensörler veya kütle akış regülatörleri de aynı standardı kullanmaktadır. Dünya çapında kullanılan tüm endüstriyel kontroller uygun arayüzü sağlamaktadır. Bir CAN düğümü üzerinden 127 adede kadar cihaz kontrol edilebilmektedir. Her PS2000 yüksek voltaj kaynağı, basit bir DIP anahtarı (DIP switch) kullanılarak 0 ila 99 arasındaki adres aralığında adreslenebilmektedir.

PS2000 Yüksek Gerilim Kaynağı

PS2000 yüksek gerilim kaynağı Darbeli Atmosferik Ark Teknolojisi için optimize edilmiştir (PAA Teknolojisi®). Tek kutuplu darbeli yüksek voltaj kullanılarak arkın nozuldaki "sıcak noktalarda-hot spots" stabilize olması önlenmektedir. En yeni IGBT anahtarlama teknolojisi ve üstün nitelikli yüksek voltaj bileşenlerinin kullanımı, yüksek voltaj kaynağını son derece güvenilir ve verimli hale getirmektedir. Sürekli çalışmada bile aşırı yüklenme mümkün değildir. Kablo kopması veya kısa devre olması gibi kritik çalışma durumları güvenli bir şekilde yakalanmaktadır. Elektriksel çalışma noktası geniş bir aralıkta kontrol edilebilmekte ve haberleşme arayüzü üzerinden ayarlanabilmektedir.

PS2000’in performansı ve gücü, özellikle değişken yükleri sürmesi ve > 12 kV’a kadar geniş bir potansiyel aralığındaki şarjları etkili bir şekilde pompalayabilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bu özel nitelik, geniş bir performans aralığında ve farklı proses gazları için sürekli bir ateşleme davranışını garantilemektedir.

Yüksek voltaj kaynağı tam yükte milisaniye aralığında anahtarlanabilir ve bu sayede yüksek hassasiyette zamanlamanın avantajlı olduğu, çevrim süresine bağlı süreçler için optimize edilmiştir. Tüm iletişim güvenli ve hızlı CAN veri yoluna dayanmaktadır. Haberleşme, bir hata veya yük kaybı durumunda bile aktif kalmaktadır. Herhangi bir otomatik üretim sistemine, birden çok yüksek voltaj kaynağından dahi entegrasyon, oldukça basit ve standarttır.

Sistemler

Plasmabrush Temel Sistemi

Temel sistemde, bir düğmeye basarak önceden belirlenmiş çalışma parametreleriyle plazma işlemi güvenli bir şekilde başlatılabilmektedir. Tek ihtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınca sahip, basınçlı kuru hava bağlantısıdır.

Yapı
 • PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı
 • Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü
 • Sabit basınç ayarlı hava beslemesi
 • İsteğe bağlı gaz besleme paketi

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

Kullanıcı temel sistemi basit bir manuel sırayla başlatır. İlk olarak hava beslemesinde ön basınç ayarı yapılır. PB3 plazma jeneratöründeki sabit ayarlı akış kontrol valfi üzerinden sabit karakteristiğe göre stabil bir debi ayarlanır. Darbeli yüksek voltaj, basit bir temas kontağı üzerinden sabit ön ayar parametreleriyle frekans, darbe enerjisi açılır ve plazmayı ateşler. Sistem bu işlemler ters sırada yapılarak kapatılır.

Plasmabrush Çoklu Sistem

Modern bir üretim ortamında, birkaç plazma kanalı akıllıca yerleştirilebilir ve seçilen herhangi bir kontrol çözümüne bağlanabilir. Siemens, Allen-Bradley/Rockwell, Beckhoff ve eşdeğer kontrol sistemleri için esnek çözümler geliştirilmiştir. Bu üreticilerin her biri bir CAN modülü sunmaktadır. Sadece ilgili sürücümüzü (üniversal EDS dosyası) yükleyerek sistem ortamınızda tam bir proses kontrolü elde etmeniz mümkündür. PLC üreticisinden bağımsız şekilde kolayca sistem entegrasyonu elde edilebilmektedir.

Yapı
 • PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı
 • PB3 plazma jeneratörü
 • Kontrollü hava beslemesi
 • Ana kontrolör
 • PLC için CAN arayüzür

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

Tüm proses kontrolü CAN veri yolu üzerinden yönetilir. Burada 127 kanala kadar adresleme yapılabilir. Basınçlı hava veya gaz kaynağı da kolayca entegre edilebilir. Bu, basınçlı havanın yanı sıra tüm proses gazı karışımları için hassas bir kütle akış kontrolünün sisteme kolayca entegre edilebileceği anlamına gelmektedir. Tüm sistem haber alma işlevleri merkezi kontrolde uygulanmıştır.

IXXAT / HMS firması, tüm tipik otomasyon çözümleri için sağlam arayüz modülleri sunmaktadır.

Haberleşme Paketleri

Plazmabrush PB3 plazma sistemi için çeşitli haberleşme paketleri sunulmaktadır:

Dijital I/O Haberleşme Paketi

İhtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınç özellikli basınçlı kuru hava ve küçük I / O kontrol cihazı için bağlantıdır. Sistem, tertibattan gelen basit I/O sinyalleri ile kontrol edilmektedir. Bu çözüm en fazla iki plazma kanalı için çalışmaktadır.

Yapı
 • PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı
 • Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü
 • Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf
 • Dijital I/O haberleşme paketi

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

lk olarak hava beslemesine ön basınç ayarı yapılır. Bu örneğin basit bir selenoid valf üzerinden gerçekleştirilebilir. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. PS2000'in performans parametreleri mini kontrolörde (EATON) görüntülenir ve buradan da değiştirilebilir.

USB Haberleşme Paketi

Bu sistem yapılandırmasında tüm plazma çalışma parametreleri PC'den kontrol edebilir ve görüntülenebilir. USB haberleşme paketi ayrıca teknik servis ve müşteri hizmetleri için bir test ortamı olarak idealdir. Sunduğumuz basit yapıdaki program aracılığıyla PS2000’in CAN veri yoluna USB üzerinden bağlantı sağlanmaktadır. İhtiyacınız olan, ayarlanabilir ön basınç imkânı bulunan basınçlı kuru hava bağlantısı, USB portlu bir Windows PC ve tarafımızdan sunulan USB / CAN dönüştürücüsüdür.

Yapı
 • PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı
 • Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü
 • Kontrol ve görselleştirme yazılımına sahip PC
 • PC için USB arabirimi
 • İsteğe bağlı gaz besleme paketi
 • Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

İlk olarak, hava beslemesinde ön basınç ayarlanır. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. Proses kontrolü ve görselleştirme için, "plazma kontrol (plasma control)" yazılımı PC'ye kurulur ve başlatılır. "plazma kontrol" yazılımı USB üzerinden CAN veri yolu ile bir donanım arabirimi üzerinden iletişim kurar ve PS2000'in performans parametrelerinin bilgisayarda ayarlanmasını sağlar. Yazılımın operasyon penceresinde, mevcut aktüel veriler x-t eğrisinde görüntülenir ve bilinen .csv formatında kaydedilebilir.

CAN Haberleşme Paketi

CAN haberleşme sistem yapılandırmasında, tüm plazma çalışma parametreleri PLC üzerinden kontrol edebilir ve görüntülenebilir. Bu yapı, özel komple entegrasyonlar için ideal bir çözüm oluşturmaktadır.

Yapı
 • PS2000 yüksek gerilim güç kaynağı
 • Sabit gaz kelebeği ile donatılmış PB3 plazma jeneratörü
 • Sabit basınç ayarlı hava beslemesi ve selenoid valf
 • Ana kontrolör
 • PLC için CAN arayüzü

Bilgi: Basitleştirilmiş fonksiyon diyagramı

İlk olarak, hava beslemesinde ön basınç ayarlanır. PB3 plazma jeneratörü üzerindeki sabit gaz kelebeği vasıtasıyla, sabit karakteristiğe göre sürekli bir akış ayarlanır. Proses kontrolü için CAN-BUS bağlantısı veya CAN-BUS genişletme kartı olan farklı PLC'ler kullanılabilir. Entegrasyon işlemi müşteri tarafından yapılır.

Keşfet