Anasayfa » Kütüphanemiz

Pulslu (Darbeli) Atmosferik Ark Teknolojisi - PAA Technology®

« Kütüphaneye geri dön

Pulslu (Darbeli) Atmosferik Ark Teknolojisi - PAA Technology®

Şekil 1.Plazma teknolojisi: Pulslu (darbeli) atmosferik ark teknolojisi

Atmosferik plazmaların endüstriyel uygulamalar için kullanımı birçok farklı sektörde yaygınlaşmıştır. Relyon plazma, özellikle kompakt olan ve uzun vadeli güvenilirlik sunan nozul tipi plazma jeneratörleri geliştirmektedir. Tek kutuplu darbeli yüksek voltaj kaynağı ve nozulda bir girdap (vorteks) akışı kullanılarak arkın bir "sıcak noktada" dengelenmesi önlenir.

PAA Technology® (Pulsed Atmospheric Arc) teknolojisinde plazma jeti üretimi, darbeli yüksek voltaj aracılığıyla iki elektrot arasında bir elektrik arkının ateşlenmesine dayanır. Bu arkı stabilize etmek için, iki elektrot boyunca gaz akışıyla bir girdap (vorteks) oluşturulur, bu da arkın nozul şeklindeki katot üzerinde dönmesini sağlar. Kullanılan gaz genellikle sıkıştırılmış basınçlı hava veya nitrojendir ve arkın yakınından geçerken iyonize olur. İyonize olan gaz malzeme yüzeyinin üst atomik katmanları ile reaksiyona giren, yüksek oranda reaktif gaz halindeki türlerden oluşan bir plazma alevi oluşturur. Seçilen gaz tipine bağlı olarak, bu reaktif bileşiklerin çoğu ya oksijen ya da nitrojen bazlıdır. Proses gazı olarak sıkıştırılmış hava kullanıldığında, plazmadaki oksijen içeriği, işlenmiş yüzeylerde polar uç grupların oluşmasına yol açar. Bu işlevselleştirme geliştirilmiş bir ıslanabilirlik sağlar ve su gibi polar çözücüler ile gözle görülür şekilde fark edilir.

PAA® teknolojisi örneğin plastiklerin işlenmesinde, tanımlı işlem hızı ve plazma nozuluna sabit mesafe aracılığıyla malzeme yüzeyi üzerindeki termal etkiyi göreceli hale getirmek için otomasyon gerektirir. Optimize edilmiş bir parametre seti ile yüzeydeki reaktif plazma türlerinin pozitif özelliklerinden faydalanılabilir ve istenmeyen aşırı ısınmalar önlenebilir. Ek olarak, bu tür sistemler kilovat seviyesinde yüksek güç tüketimi ile çalışır, bu da bir yandan yüksek işlem hızlarına izin verirken, diğer yandan koruyucu önlemleri kesinlikle gerekli kılar. Örneğin, çalışma sırasında plazma nozuluna dokunmak güvenli değildir ve ek olarak, güvenilir bir şekilde tahliye edilmesi gereken nitrojen oksitler üretilir.

Yüksek güç yoğunluğuna rağmen, nozulda yalnızca minimum ısınma olur ve elektrotlarda neredeyse hiç aşınma yoktur. Plazma sıcaklığı geniş bir aralıkta serbestçe ayarlanabilir.

Pulslu atmosferik ark teknolojisinin uygulama alanları

PAA® teknolojisinin özellikleri, çok sayıda farklı uygulama olanağı sunar. Örneğin, bu plazma teknolojisi, hızlı işlemler en yüksek performansı gerektirdiğinde kullanılan, yüksek performanslı plazma sistemi plazmabrush® PB3'ün temelidir.

Çoğu durumda, bu sistem endüstriyel ve yüksek hızlı uygulamalarda doğrudan hat içi süreçlere entegre edilir. Ancak bu sistem, endüstriyel uygulamalarda esnek ve kolay yüzey işlemeye olanak sağlayan plazmatool el tipi mobil ünite olarak da mevcuttur. Ayrıca, plasmacell (plazma hücresi) şeklinde, küçük ila orta büyüklükteki bileşenler için komple bir plazma sistemi olarak da mevcuttur.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.