Anasayfa » Kütüphanemiz

Poliüretan / PUR

« Kütüphaneye geri dön

Poliüretan / PUR

Poliüretanlar (PUR), zincir yapılarına ve çapraz bağlanma derecelerine göre elastomer, termoplastik veya duroplastik malzemeler (termoset) olabilen plastiklerdir. İster sert ister yumuşak olsun poliüretan köpükler en yaygın kullanılanlarıdır.

Bununla birlikte, sıkıştırma kalıplama için kalıplama bileşikleri olarak, ayrıca döküm reçineleri (izosiyanat reçineleri), elastik lifli kumaşlar, poliüretan vernikler olarak ve poliüretan yapıştırıcılar olarak da kullanılırlar.

Yumuşak PUR köpükler, son derece geniş bir uygulama yelpazesi için kullanılır, özellikle yatak için döşeme malzemesi, mobilya veya araba koltukları için koltuk minderleri, halı altlıkları, tekstil astarları, temizlik süngerleri, ayakkabı tabanları veya filtre malzemesi olarak kullanımı yaygındır. Yumuşak PUR köpükler çoğunlukla hücresel (açık hücreli) yapıdadır ve çok çeşitli sertlik ve yoğunluk derecelerine sahiptir.

Sert PUR köpükler ise örneğin binalarda, soğutma cihazlarında, sıcak ve soğuk hava depolarında ve ayrıca boru sistemlerinde (plastikten yapılmış kompozit boru kılıfları, esnek kompozit borular) esas olarak ısı yalıtımı için kullanılmaktadır.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.