Anasayfa » Kütüphanemiz

Yüzey temizliği / yüzey temizleme

« Kütüphaneye geri dön

Yüzey temizliği / yüzey temizleme

Hemen hemen tüm yüzeylerde, insan gözünün göremediği, yapıştırma, baskı, boyama veya kaplama gibi yüzey işlemlerinin verimini ciddi şekilde bozan ve azaltan ince kirlilikler vardır. Metaller, plastikler veya inorganik malzemeler üzerindeki bu ince kirlilikler, kimyasallar kullanılmadan, atmosferik basınçlı plazma ile gerçekleştirilen bir yüzey temizliği işlemiyle giderilebilir. Plazma kaplama veya plazma aşındırma işlemlerinin aksine, bu uygulamada iş parçasının yüzeyi aşındırılarak kaldırılmaz veya ilave olarak kaplanmaz, sadece modifiye edilir.

Şekil 1. Plazma aktivasyonu ile yüzey ön işlemi.

Atmosferik basınçlı plazmalarla yüzey temizliği, organik, inorganik ve mikrobiyal yüzey kirleticilerinin yanı sıra güçlü bir şekilde yapışan toz parçacıklarının giderilmesi işlemidir. Yüksek verimlidir ve aynı zamanda işlenmiş yüzeye karşı çok hassastır. Daha yüksek mukavemette, zayıf yüzey sınır tabakalarını kaldırabilir, yüzey moleküllerini çapraz bağlayabilir ve hatta sert metal oksitleri azaltabilir.

Plazma temizleme, ıslanabilirliği ve yapışmayı destekleyerek, yüzeyleri yapıştırma, baskı (print), kaplama ve boyama için hazırlayan geniş bir endüstriyel süreç yelpazesine olanak tanır. Atmosferik basınçlı plazma ile yüzey temizleme işlemi, hidrojen, nitrojen ve oksijen dahil hava veya tipik endüstriyel gazlar kullanılarak gerçekleştirilirken, ıslak kimya ve pahalı vakum ekipmanlarına gereksinim yoktur, bu da maliyetini, güvenliğini ve çevresel etkisini olumlu yönde etkiler. Yüksek işleme hızları, sayısız endüstriyel uygulamayı daha da kolaylaştırır.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.