Anasayfa » Kütüphanemiz

  Piezoelektrik Doğrudan Deşarj Teknolojisi - PDD Technology®

« Kütüphaneye geri dön

Piezoelektrik Doğrudan Deşarj Teknolojisi - PDD Technology®

Şekil 1.Plazma teknolojisi: Piezoelektrik doğrudan deşarj teknolojisi

Özellikle kompakt plazma üretimi için, relyon plasma Piezoelektrik Doğrudan Deşarj (PDD®) teknolojisini geliştirmiştir. Bu teknoloji, açık bir piezoelektrik transformatörde (PT) oluşturulan doğrudan elektrik deşarjına dayanmaktadır. Teknolojinin kalbi, kompakt plazma üretimi için yüksek voltajlı bir deşarj bileşeni olan TDK CeraPlas™ plazma jeneratörüdür.

Düşük bir giriş voltajı maksimum verimlilikle çok yüksek bir elektrik alan gücüne dönüştürülür. Bu elektrik alan, proses gazını –genellikle ortam havasını– ayrıştırır ve iyonize eder. PDD® plazma hacmindeki gaz sıcaklığı tipik olarak ortam sıcaklığına karşılık gelir. Ayrıca elektron yoğunlukları yaklaşık 1014 ve 1016 m-3 civarındadır. Böylece PDD® tipik bir termal olmayan "soğuk" plazma sağlar.

Piezoelektrik doğrudan deşarj teknolojisi uygulamaları

PDD® teknolojisinin yukarıda anlatılan özellikleri, geniş bir yelpazede farklı uygulamalara imkan verir. PDD® teknolojisine dayalı en popüler plazma sistemleri, piezobrush® PZ2 ve piezobrush® PZ3 el tipi plazma cihazlarıdır. Maksimum 30 W güç tüketimi ile el tipi plazma cihazları, ~ 50°C sıcaklıkta soğuk aktif plazma üretir.

Piezobrush® cihazları özellikle laboratuvarlarda, profesyonel model yapımında veya küçük seri tabir edilebilecek düşük adetli imalatlarda ve manuel montaj işlemlerinde kullanım için uygundur. Tipik endüstriyel uygulamaları arasında, yapıştırma, baskı, kaplama veya boyama gibi işlemler için malzemenin ıslatma ve yapışma özelliklerinin optimize edilmesi amacıyla parça yüzeylerinin aktivasyonu ön plandadır.

PDD® teknolojisi ayrıca tıbbi araştırmalarda, mikrobiyolojide, mikrop azaltma ve koku azaltma amacıyla kullanılır. Örneğin, piezoFresh iyonizasyon modülü Hailo Fresh L atık toplayıcıya başarıyla entegre edilmiştir ve atık toplayıcı içindeki mikropları ve kokuları azaltmak için kullanılmaktadır.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.