Anasayfa » Kütüphanemiz

  Plazma işlenebilir plastik malzemeler Poliamid / PA

« Kütüphaneye geri dön

Plazma işlenebilir plastik malzemeler Poliamid / PA

Poliamid, genellikle teknolojik uygulamalara uygun sentetik termoplastik malzemeler için bir terim olarak kullanılmaktadır. Poliamidler, mükemmel yapıları ve süneklikleri nedeniyle genellikle yapı malzemesi olarak kullanılırlar. Organik çözücülere karşı iyi bir kimyasal dirence sahiptirler, ancak asitlere ve oksitleyici kimyasallara karşı çok hassastırlar. Elyaf (lif) şeklinde olmayan poliamidlerin çoğu pazara plastik granül şeklinde ulaşır ve plastik enjeksiyon yoluyla işlenir.

Yüzey enerjisi ve temas açısı

Poliamidler polar olmayan malzemeler olduğundan, yüzey enerjisi nispeten düşüktür. Bu nedenle boyama, yapıştırma veya baskı gibi işlemlerden önce yüzeyin plazma ile işlenmesi gerekir. Aşağıdaki tablo, plazma sistemi plasmabrush PB3 ile plazma işleminin ABS üzerindeki etkisini göstermektedir.

Malzeme: Poliamid PA 6.6 Yüzey enerjisi [mN/m] Temas açısı H2O [°]
İşlenmemiş 46,0 75,0
Plazma işleminden 5 dakika sonra 68,5 33,0
Plazma işleminden 1 saat sonra 68,5 32,0
Plazma işleminden 2 saat sonra 68,5 33,5
Plazma işleminden 4 saat sonra 68,0 33,0

Uygulama alanı

Üretilen poliamidlerin büyük bir kısmı tekstiller için sentetik elyaf olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca malzeme, kırılmaz ev eşyaları ve aşınmaya dayanıklı olması gereken teknik parçaların üretiminde de kullanılmaktadır; dübeller, vidalar, mahfazalar, yataklar, elektronik mühendisliğindeki yalıtım bileşenleri, kablo şeritleri, yapışkan soketler, ambulans çadırları için bağlantılar, mutfak eşyaları (örn. kepçe, kaşıklar), makine parçaları (kapaklar, dişliler, yataklar, makaralar) ve diş fırçaları için kıllar gibi.

150 ° C'yi (300 ° F) aşan sıcaklıklarda yağlayıcılara ve yakıtlara karşı direnci nedeniyle, motor parçaları için taşıyıcı, emme sistemleri, yakıt hatları, motor muhafazaları, yağ depoları ve basınçlı hava sistemleri için şasi ve frenler gibi parçaların yapımında da kullanılır.

Düzgün pürüzsüz yüzeylere sahip olması poliamidleri ameliyatlar için çok uygun bir sütür (dikiş) malzemesi haline getirmektedir. Poliamid sütür malzemesi kolayca düğümlenebilir ve özellikle gerilmeye karşı dayanıklıdır.

Üreticiler ve bilgileri için başvurulabilecek linkler
« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.