Anasayfa » Kütüphanemiz

  Polioksimetilen / POM

« Kütüphaneye geri dön

Polioksimetilen / POM

Polioksimetilen (POM, poliasetal, poliformaldehit olarak da adlandırılır), büyük ölçüde moleküler bir termoplastik malzemedir. Yüksek sertlik derecesi, düşük sürtünme katsayısı ve boyutsal ve termal kararlılığı nedeniyle, özellikle hassas parçalar için genellikle mühendislik plastiği olarak kullanılır.

Yüzey enerjisi ve temas açısı

POM, düşük yüzey enerjili plastik grubuna girmektedir ve özel yüzey işlemi olmadan yapıştırılması çok zordur. Atmosferik plazma işlemi, yapıştırıcıların yüzeye yapışmasını iyileştirmektedir.

POM veya poliasetal, çok iyi kayma özelliklerine ve yüzey ön işlemi yapılmadan iyi bir şekilde yapıştırılamayan 45,5 mN/m'lik düşük yüzey enerjisine sahip bir termoplastiktir. Sadece yüzeyin kimyasal modifikasyonu iyi yapışma değerlerini sağlar. Plazma ön işlemi yapışmayı 10 kat artırabilir. Aşağıdaki tablo, plazma sistemi plasmabrush PB3 ile plazma işleminin POM üzerindeki etkisini göstermektedir.

   Malzeme: POM Yüzey enerjisi [mN/m] Temas açısı H2O [°]
İşlenmemiş 45,5 73,5
Plazma işleminden 5 dakika sonra 53,0 57,5
Plazma işleminden 1 saat sonra 56,0 53,5
Plazma işleminden 2 saat sonra 58,0 50,0
Plazma işleminden 4 saat sonra 55,5 57,5

Aşağıdaki grafik (Şekil 1), beş adet numunenin yapışma gücündeki artışı göstermektedir. Bu deneyde bir set basitçe temizlenmiş, ikinci set ise plazma ile ön işleme tabi tutulmuştur. Yapısal epoksi yapıştırıcılar ve siyanoakrilat yapıştırıcılar dahil olmak üzere diğer yapıştırıcı türleriyle de test edilebilir olmakla birlikte parçalar iki bileşenli bir metil metakrilat (2K MMA) yapıştırıcı ile birleştirilmiştir.

Şekil 1. Plazma teknolojisi kullanılarak POM parçalarının iki bileşenli MMA ile yapıştırılması

Uygulama alanı

POM, geniş bir sıcaklık aralığında son derece sağlam, katı ve serttir. -40 ° C'ye (-40 ° F) kadar yüksek sünekliğini korur ve mükemmel aşınma ve ısı direncine, düşük sürtünme katsayısına, iyi elektriksel, dielektrik ve yağlama özelliklerine sahiptir, yalnızca minimum su emilimine izin verir. Çoğu durumda metalin yerini alabilir.

POM, plastik enjeksiyon (kalıplama), ekstrüzyon, ekstrüzyon şişirme veya talaşlı imalat yoluyla işlenir
  • Dişli çarklar, sürgülü/kızaklı kayar elemanlar, kılavuz elemanlar, mahfaza bileşenleri, yay elemanları, zincirler, vidalar, somunlar, fan çarkları, pompa parçaları, valf gövdeleri
  • Elektrik mühendisliği: izolatörler, bobin gövdeleri, fiş konektörleri
  • Araç üretimi: direksiyon kolonu (örn. Işıklar için kollar, göstergeler), pencere düzenleyicileri, kapı kilit sistemleri, prizler
  • Mobilya yapımı: kilitler, kulplar, menteşeler veya perde rayları
  • Giyim: fermuarlar
« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.