Anasayfa » Kütüphanemiz

Yüksek yoğunluklu polietilen / HDPE

« Kütüphaneye geri dön

Yüksek yoğunluklu polietilen / HDPE

HDPE (High Density Polyethylene) yüksek yoğunluklu polietilenin (PE) kısaltmasıdır. Yapısal olarak hafif dallanmış bir polietilendir, bu nedenle bir PE plastik için 0,94 g/cm³'ten daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. %17'lik dünya pazar payı ile HDPE, dünya çapında en sık kullanılan plastiklerden biridir. Burada özellikle kolay termal deformasyonu ve yüksek mekanik ve kimyasal kararlılığı önemli bir rol oynamaktadır. En yaygın işleme yöntemleri şişirme, enjeksiyon, ekstrüzyon ve derin çekmedir. Bu çok yönlülük nedeniyle HDPE, örneğin ambalaj, kimyasal kaplar veya içme suyu boruları için kullanılır.

Yüzey enerjisi ve ıslanabilirlik

36mN/m'lik bir yüzey enerjisi ile HDPE, nispeten düşük bir yüzey enerjisine sahiptir, bu da yapıştırma, işaretleme veya baskı gibi sonraki işlemleri çok daha zor hale getirir. Plazma işlemi ile, örneğin piezobrush® PZ3 kullanılarak yüzey enerjisi çok kısa sürede 72 mN/m'ye yükseltilebilir ve HDPE sonraki işlemler için ideal olarak hazırlanabilir. HDPE üzerinde yapılan testler, aynı etkinleştirme gücüyle etkinleştirilen alanın, piezobrush® PZ3 kullanıldığında önceki modele kıyasla %20-25 oranında artırılabileceğini göstermiştir.

Uygulama alanı

80 milyon tonluk üretim hacmi ile HDPE şu anda dünyada en çok kullanılan plastik türüdür. HDPE güçlü gerilme mukavemeti ve yırtılma direnci nedeniyle genellikle çantalar, şişeler, folyolar vb. ambalaj malzemesi olarak kullanılır (Şekil 1).

Şekil 1. Bidonlar ve streç filmler tipik olarak HDPE’den yapılır

Düşük bir erime noktasına sahip olduğu için şekillendirilmesi, dökümü ve geri dönüşümü de kolaydır. Yüksek yoğunluklu polietilen, doğal olarak şeffaf veya süt gibidir, ancak herhangi bir renge boyanabilir.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.