Anasayfa » Kütüphanemiz

Polipropilen / PP

« Kütüphaneye geri dön

Polipropilen / PP

Polipropilen (PP), yarı kristal yapıda bir termoplastiktir ve poliolefin grubuna aittir. PP kokusuzdur ve cilde uyumludur, gıda endüstrisi ve eczacılık uygulamaları için uygundur ve fizyolojik olarak tamamen zararsızdır. Plastik enjeksiyon, ekstrüder, şişirme, sıcak şekillendirme, kaynak, derin çekme ve talaşlı imalat yöntemleri ile işlenebilir. Ayrıca köpük üretmek için de kullanılır.

PP, toz (talk), kalsiyum karbonat veya cam elyaf gibi mineral dolgu maddeleri ile takviye edilebilir. Bu takviyeler, sertlik, çalışma sıcaklıkları gibi mekanik özelliklerin spektrumunu önemli ölçüde genişletir.

Oda sıcaklığındaki polipropilen, yağlayıcılara (greslere) ve güçlü oksitleyiciler dışında hemen hemen tüm organik çözücülere karşı dayanıklıdır.

Yüzey enerjisi ve ıslanabilirlik

Düşük yüzey enerjisi nedeniyle polipropilenin yapıştırılması veya üzerine yazı yazılması zordur. Bu nedenle iyi bir sonuç almak için plazma işlemi gereklidir.

Aşağıdaki tablo, plasmabrush PB3 plazma sistemi ile plazma işleminin PP üzerindeki etkisini göstermektedir.

Malzeme: PET Yüzey enerjisi [mN/m] Temas açısı H2O [°]
İşlenmemiş 32,5 84,0
Plazma işleminden 5 dakika sonra 48,0 65,0
Plazma işleminden 1 saat sonra 50,5 60,0
Plazma işleminden 2 saat sonra 51,0 62,0
Plazma işleminden 4 saat sonra 52,0 58,0

Uygulama alanı

PP, makine ve taşıt araçları imalatında otomobillerin iç kısımlarında, gösterge panellerinde, akü muhafazalarında ve çarpma emici elemanlarında, ayrıca çocuk koltukları ve bisiklet kasklarında kullanılmaktadır.

Elektronik mühendisliğinde trafo gövdelerinde, izolasyon folyolarında, tel koruyucularında ve kablo kılıflarında kullanılır. BOPP yönelimli (çift eksenli yönlendirilmiş) polipropilen folyo, özellikle plastik film kapasitörlerinin ve güç kapasitörlerinin yalıtımı için önemlidir.

İnşaat sektöründe armatür, bağlantı elemanları ve borulama için; havalandırma ve iklimlendirme teknolojisinde, korozyona elverişli koşullarda ve aşındırıcı gazların çıkarılması için, çoğunlukla PP-s formunda (s=düşük alevlenebilirlik) kullanılır.

Ayrıca tıp teknolojisinde, gıda endüstrisinde, evlerde ve paketleme teknolojisinde PP içeren birçok ürün kullanılmaktadır: Süt ürünleri için kaplar, şişe kapakları, bulaşık makinelerinin iç aksamları, yeniden kullanılabilir kaplar vb.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.