Anasayfa » Kütüphanemiz

Yüzey gerilimi ve yüzey enerjisi

« Kütüphaneye geri dön

Yüzey gerilimi ve yüzey enerjisi

Yüzey gerilimi ve yüzey enerjisi (sıvılar için yüzey gerilimine eşittir), yeni bir katı veya sıvı yüzeyi oluşturulduğunda kimyasal bağları kırmak için ne kadar enerji gerektiğini belirler. ıslanabilirliği tanımlamak için kullanılır. Bu, özellikle plastik gibi malzemelerin yapıştırılması, boyanması veya üzerine yazı basılması vb. gerektiğinde önemlidir. Bir yüzey yüksek enerjili (polar) ise, baskı mürekkeplerinin veya yapıştırıcıların yüzeye yapışması, düşük enerjili (polar olmayan) yüzeylere göre çok daha yüksektir.

Yüzey enerjisi veya yüzey gerilimi çok düşük olduğundan, işlem görmemiş PPS bileşenleri 40 mN/m test mürekkebi ile test edildiğinde mürekkep yüzeyi ıslatamaz ve damlacıklar halinde kalır (Şekil 1).

Şekil 1. İşlenmemiş PPS bileşenleri 40 mN/m test mürekkebi ile ıslatılamaz.

Plazma işleminden sonra bileşen, yüksek yüzey enerjisi / yüzey gerilimi nedeniyle 60 mN/m'lik bir test mürekkebi ile tamamen ıslatılabilir.

Şekil 2. Plazma işleminden sonra PPS bileşen, 60 mN/m'lik bir test mürekkebi ile tamamen ıslatılır

Plazma işlemiyle iyileştirilmiş yüzey gerilimi

Pek çok endüstriyel proseste, sonraki proseslerin belirli bir kalitede elde edilmesi için malzemelerin (örneğin plastiklerin) belirli bir yüzey enerjisine sahip olması önemlidir. Bu nedenle, plazma genellikle en ince kirleticileri gidermek ve malzeme grupları (şarjları/lotları) arasındaki farklılıkları telafi etmek için bir ön işlem olarak kullanılır. Grafik (Şekil 3), çeşitli plastiklerin ıslanabilirliğinin, piezobrush® PZ2 kullanılarak yapılan plazma ön işlemi ile önemli ölçüde artırılabileceğini açıkça göstermektedir.

Şekil 3. Plazma işlemiyle geliştirilmiş ıslanabilirlik.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.