Anasayfa » Kütüphanemiz

Polietilen / PE

« Kütüphaneye geri dön

Polietilen / PE

Polietilen (PE), etenin polimerizasyonuyla üretilen yarı kristal bir termoplastiktir ve poliolefin grubuna aittir. PE tesadüfen keşfedilmiştir ve başlangıçta yüksek frekanslı uygulamalar için düşük kayıplı bir dielektrik (yalıtkan) olarak kullanılmıştır. Günümüzde çok çeşitli uygulamalar için kullanılmaktadır ve %38'lik dünya pazar payı ile en yaygın kullanılan plastiktir.

Polietilen türleri

Polietilen çok yönlü bir plastiktir, özellikleri polimerizasyon koşullarının seçimiyle büyük ölçüde değiştirilebilir. Polimer zincirlerinin ne kadar dallanmış olduğuna ve polimer ağırlığının ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak farklı türler sınıflandırılır. Önemli türleri şunlardır:

  • HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen): Az miktarda dal yüksek yoğunluğa yol açar.
  • LDPE (düşük yoğunluklu polietilen): Güçlü dallanma, düşük yoğunluklu bir polietilen ile sonuçlanır.

Bu türler çok farklı özelliklere sahip olabilir. Polimerizasyon koşulları, kopolimerler ve katalizörler seçilerek, sert ve yumuşak plastikler ve hatta polietilen bazlı yağlar üretilebilir.

Yüzey enerjisi ve temas açısı

Bu avantajlara ek olarak, polietilenin önemli bir dezavantajı vardır: Yaklaşık 36 mN/m'lik düşük bir yüzey enerjisi. Malzemenin, baskı veya yapıştırma gibi işlemler için kesinlikle gerekli olan ıslanabilirliği çok düşük olduğu için sonraki işlemler oldukça zordur. Bu problem, atmosferik basınçlı plazma ön işlemi ile aşılabilir, böylece çok yönlü bir malzeme olan PE, boya, baskı, yapıştırma gibi sonraki işlemlerin tamamı için kullanılabilir.

Aşağıdaki tablo, plazma sistemi plasmabrush PB3 ile plazma işleminin PE üzerindeki etkisini göstermektedir.

Malzeme: PE Yüzey enerjisi [mN/m] Temas açısı H2O [°]
İşlenmemiş 36,0 85,0
Plazma işleminden 5 dakika sonra 66,0 34,5
Plazma işleminden 1 saat sonra 67,5 34,0
Plazma işleminden 2 saat sonra 66,0 35,0
Plazma işleminden 4 saat sonra 66,5 33,0

Uygulama alanı

Polietilen ağırlıklı olarak ambalaj sektöründe kullanılmaktadır. Yüksek mukavemete sahip olmamasına rağmen, yüksek süneklik ile karakterize edilir. Bu özellik, tipik olarak 80°C’deki düşük sıcaklıklarda yumuşadığı için işlenmesini kolaylaştırır. Dolayısıyla çok çeşitli işleme teknikleri uygulanabilir ve özellikle şekillendirme işlemleri burada önemli bir rol oynar. Örneğin polietilen, ince fakat sağlam filmler ve ayrıca plastik kaplar veya su ve gaz boruları için kullanılır. PE kimyasallara karşı çok dayanıklı olduğundan, kimyasalların depolanması için bile uygundur.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.