Anasayfa » Kütüphanemiz

Politetrafloroetilen / PTFE

« Kütüphaneye geri dön

Politetrafloroetilen / PTFE

PTFE (politetrafloroetilen), termoplastik polihalojenolefinler sınıfına aittir.

PTFE oldukça durağandır ve 260°C'ye (500°F) kadar termal olarak kararlıdır. Aqua regia (kral suyu; genellikle üçte bir oranında konsantre hidroklorik asit ile nitrik asidin karışımıyla oluşur) gibi agresif asitler bile PTFE'yi aşındıramaz; ayrıca tüm bazlara, alkollere, ketonlara, yakıtlara, yağlara vb. karşı son derece dayanıklıdır.

Yüzey enerjisi ve ıslanabilirlik

PTFE çok düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir. Yüzey enerjisi son derece düşük olduğu için neredeyse PTFE'ye yapışabilen hiçbir malzeme yoktur. Su ile temas açısı 126°'dir. PTFE'yi ıslatmak çok zordur ve yapıştırmak neredeyse imkânsızdır. Sadece plazma teknolojisi ile yüzeyin kimyasal modifikasyonu iyi bir yapışma sağlar. Bu nedenle başka bir işleme tabi tutulmadan önce Formier gaz ve piezo teknolojisi kombinasyonu ile işlenirse, PTFE'nin hem yüzey enerjisi hem de ıslanabilirliği önemli ölçüde artar. Soyma testindeki çekme kuvvetleri, ön işlem uygulanmayanlara göre 8 kat daha yüksek değerlere kalıcı olarak ulaşır (Şekil 1). Böylece PTFE üzerine yazdırma işlemi artık mümkündür.

Şekil 1. Farklı gazlarla uygulanmış plazma işleminden önce ve sonra PTFE’nin yüzey enerjisi

Uygulama alanı

Kimyasal inertliği (durağanlığı) nedeniyle PTFE, agresif kimyasallar içeren uygulamalar için kaplama olarak kullanılır. Çok çeşitli olası bileşikler ve bunun sağladığı nispeten basit çözümler sayesinde salmastralar, yivli contalar, körükler veya vidalı bağlantılar gibi geniş bir uygulama yelpazesi için oldukça spesifik karışımların hazırlanmasını mümkün kılar.

Düşük sürtünme özelliklerinden dolayı PTFE, yataklar ve contalar (keçeler) için kuru yağlayıcı (katı yağlayıcı) ve kaplama malzemesi olarak uygundur.

Tıbbi alanda, diğer uygulamaların yanı sıra implantlar için PTFE kullanılır. Bir yandan olağanüstü kimyasal direnci, yüksek dayanıklılık ve iyi uyumluluk sağlarken, diğer yandan pürüzsüz yüzeyi kanın pıhtılaşma riskini azaltır.

PTFE, ısıya son derece dayanıklı olduğu için 130 °C'de (270 °F) otoklav işlemine tabi tutulabilir. Plastik cerrahide kullanılan PTFE yüz implantları da vardır.

Yüksek frekans teknolojisinde örneğin kablo yalıtımı uygulamaları için, düşük geçirgenliği ve minimum kayıpları nedeniyle PTFE popüler bir malzemedir.

Yüksek voltaj teknolojisinde PTFE, yüksek kısmi deşarj direnci ve yüzey kirleticilerine karşı düşük yapışkanlık özellikleri nedeniyle elektrik yalıtkanı olarak uygundur.

Genişletilmiş veya uzatılmış PTFE (ePTFE) çok ince gözenekli bir membrana sahiptir ve özel olarak işlenmiş bir politetrafloroetilen formudur, bu malzeme sıvı halde suyu geçirmez ancak buhara karşı geçirgendir. Bu nedenle, giyim endüstrisi ve tıp teknolojisi için su geçirmez, nefes alabilir folyoların imalatında kullanılmaktadır.

« Kütüphaneye geri dön

Sayfa içeriği relyon plasma GmbH tarafından sağlanmıştır. / Page content provided by relyon plasma GmbH.